BOS sıvısı kaçağı

0
0

Merhaba. Ben iki ay önce polip ameliyatı oldum ve ameliyattan bir ay sonra burnumdan sıvı gelmeye başladı. Tüm belirtiler var. Tomografi ve MR’da görünmüyor. Teşhis biraz ihmal edildi gibi sanki. Sıvıyı tüpte biriktirmem istendi ama sıvı artık çok az geliyor biriktiremiyorum. Ama çok şiddetli ve hiç geçmeyen baş ağrılarım var. Ek olarak bel sırt boyun ağrıları da eklendi. Bu tedavi sureci uzarsa ne gibi tehlikeler beni bekliyor? Ya da benim şu an yapmam gereken nedir? Daha bir hafta sonrasına randevu verildi. Ama hiç iyi değilim ben.

  • Nilgün Küçükkörpe sordu 2 hafta önce
  • son düzenleme 2 hafta önce
0
0

Şiddetli baş ve boyun ağrısı varlığında BOS kaçağı olasılığının dışlanması gerekir. Sıvı biriktirelebilecek kadar kaçmıyorsa burun içine emici özellikte bir tampon yerleştirilip az mikardaki sıvının bu tamponda toplanması sağlanabilir.

Başlangıçta olan sıvı kaçağı, bir süre sonra iyileşme dokularının kaçak yerini örtmesi ile azalabilir veya durabilir; ancak bu iyileşme dokuları çoğunlukla mikrop girişine dayanıklı değildir ve menenjit geçirme riski vardır. Sıvının kaçtığı yerden beyine hava kaçıp basınç ve ağrı da yaratabilir.

  • BT ve MR’da görünmüyor demişsiniz. Bu filmler ameliyattan sonra mı çekildi?
  • Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Bütün belirtileriniz BOS kaçağı olmaksızın tamamen iyileşme süreciyle de ilgili olabilir. Ancak, başta da belirttiğim gibi dışlanması, yani olmadığından emin olunması gerekiyor.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Konya da yaşıyorum hocam. BT ve MR ameliyattan sonra çekildi. Ameliyattan bir ay sonra başladı sıvı akması. İyileştikten sonra yaşadim bu sorunları. Verdiğiniz bilgiler için ayrıca çok teşekkur ederim.

 

  • Nilgun kucukkorpe cevapladı 2 hafta önce
  • son düzenleme 2 hafta önce
2 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*