BOS kaçağı?

1
1

Merhabalar. Bir kaç gündür eğildiğimde ve sabah uyanıp kalktığımda burnumdan tek taraflı su geliyor. Daha evvel bel fıtığı ameliyatı sonrası bos kaçağı oluştuğu için tekrar ameliyat olmak zorunda kalmıştım. Fakat ilk yaşadığım bos kaçağındaki semptomlar çok farklıydı. Ayağa kalktığımda yoğun baş ağrısı, ani terleme, kusma vs bir sürü şey oluyordu, yatınca geçiyordu. Şimdi burnumdan su geliyor ve lokal baş ağrısı dışında bir belirti yok. Yine de bos kaçağı olmuş olabilir mi ?

  • Burcu Ünlü , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Merhaba Burcu Hanım.

Bel bölgenizde omurilikten olan kaçağın onarımı sonrasında o bölgede bir darlık ve buna bağlı BOS basıncı artışı olduysa bu durum burundan kaçağı tetiklemiş olabilir. Gelen sıvı tamamen burun dokularından kaynaklanıyor da olabilir. BOS olup olmadığını anlamak için mümkünse sıvıyı bir tüpe toplamanız gerekecektir. Bu mümkün olmaz ise burun içine sıvı emecek özellikte bir tampon yerleştirilmeli ve 6 saat tutulmalıdır. Daha sonra sıvıda BOS’da bulunan Beta-2 transferrin maddesi araştırılmalıdır. Test pozitif çıkarsa kaçağın yerini belirlemek için filmler çekilmeli ve kaçak yeri onarılmalıdır.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Tekrar merhabalar. Malesef sıvıyı biriktiremedim fakat tomografi çektirdim. Bos kaçağı göstergesi olmayacak biliyorum, yine de başka bir sebeple sıvı gelmesi olabilir mi öğrenmek istedim. Tomografi sonucum şu yönde: AKSİYEL VE KORONAL PLANDA ÇEKİLEN PARANAZAL SİNÜS BT İNCELEMESİNDE: Bilateral etmoidal sinüs aerasyonları tabiidir. Sağ frontal sinüs varyatif olarak hipoplaziktir. Her iki sfenoid sinüste lateral ressesler pnömotize olup sol lateral resseste kısmen aerasyon kaybına neden olan mukozal kalınlaşmalar ve mukus sekresyonu izlenmektedir. Bilateral maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar ve mukus sekresyonları izlendi. Sol maksiller sinüs medial duvarında aksesuar ostium mevcuttur. Bilateral OMK oblitere izlendi. Nazal septum ondüler formda olup belirgin septal deviasyon saptanmamıştır. Görüntü alanına giren diğer kemik yapılar normal sınırlarda izlenmektedir.

  • Burcu Ünlü cevapladı 1 sene önce
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Burun allerjisi, vazomotor rinit gibi nezle türleri de berrak akıntı yapabilir. BOS olup olmadığını anlamanın tek yöntemi sıvıda Beta-2 transferrin maddesine bakmaktır. Bilgisayarlı tomografinizdeki “her iki sfenoid sinüste lateral ressesler pnömotize olup sol lateral resseste kısmen aerasyon kaybına neden olan mukozal kalınlaşmalar ve mukus sekresyonu izlenmektedir” ifadesi az görülen bir BOS kaçağı bölgesini işaret ediyor olabilir. O bölgeyi MR-sisternografi adı verilen başka bir görüntüleme yöntemi ile incelemek gerekiyor.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel