Boğazda kırt sesi ve ağrı

Cevaplandı
0
0

Boğaz – boyun ağrısı – Kırt sesi

Hocam merhaba benim 3-4 aydır boğazımın sol tarafında bademcik tarafında bir ağrı var yutkunurken de o bölgede kırt sesiyle birlikte bir doku hareket edip yerine oturuyor bu hareket de ağrıya sebep oluyor. Endoskopik muayenede doktor bir şey görmedi ultrasonda da her iki servikal zincirde en büyüğü 18×7 mm reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodu izlenmiştir sonucu çıktı. (Kanda enfeksiyon çıkmadı) Bu ağrı ve yutkunurken gelen ses bununla ilgili olabilir mi değilse başka neyden şüphelenirsiniz?

Yemek yerken katı şeyleri yutarken de o kısımda yutma zorluğu oluyor yemeyi göndermekte zorlanıyorum geniz akıntım var yutakta yutkunma zorluğu yaratıyor olabilir mi?

 • Banu Yılmaz , 2 sene önce sordu.
 • son düzenleme 2 sene önce
En iyi cevap
0
0

Gırtlak yutkunmakla yukarı ve aşağı doğru hareket eden bir organdır. Gırtlağa ait tiroid kıkırdağın yukarı doğru olan bir uzantısı ve bunun yakınında hyoid adı verilen bir kemik var. Nadiren görülmekle birlikte, bazı kişilerde bu iki oluşum yutkunma sırasında birbirine veya boyun omurlarına temas ederek ses çıkartabilirler. Dikkatli bir muayene yapmak ve tomografide tiroid kıkırdak-hiyoid kemik-boyun omurları ilişkilerine bakmak gerekir. Ses çıkmasından sorumlu olduğu saptanan yapıların ameliyatla alınmasının yararı olur.

Bu sorunun teşhisi için ultrason ve endoskopinin yararı olmaz. Arzu ederseniz gelin, bakalım.

Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Peki tomografide belli olur mu bu hocam? İstanbul’da oturuyorum çekilsem sonuçları göndersem size yardımcı olur musunuz?

Aynı zamanda eagle sendromuna da benziyor belirtiler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ve boyunda ağrı yapması normal mi?

 • Banu Yılmaz cevapladı 2 sene önce
 • son düzenleme 2 sene önce
0
0

İnce kesit aralıklı, kontrastlı ve tercihen 3D rekonstrüksiyon yapılmış stiloid cisim ve boyun bilgisayarlı tomografisi çektirir ve sadece raporu değil, bütün görüntüleri ulaştırırsanız değerlendirebilirim.

0
0

Ulaştırdığınız görüntüler optimal nitelikte değiller. Kesitler kalın aralıklı, 3D rekonstrüksiyon da yapılmamış.

Var olan görüntülerle rekonstrüksiyon yapıldığında stiloid cisimlerin ölçülebilen uzunlukları 14 mm. ve bu boyut normal. Eagle sendromu diyebilmek için gereken kriter yok. Hiyoid kemik, tiroid kıkırdak ve boyun omurları arasındaki ilişkilerde de bu görüntülerde ir sorun görünmüyor.

Bir fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uzmanına görünmenizi ve boyun öncelikli olmak üzere omurga postürünün değerlendirilmesini öneririm. Boyun kasları ve buna bağlı olarak boyun omurlarının pozisyonunda sorun olanlarda da bu tür şikayetler olur.

 

0
0

Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim hocam, görüntüler söylediğiniz niteliklere sahip olmasa da bu dediğiniz kemik yapılar doğru bir şekilde yorumlanabilir değil mi?

Zaten oluşan ses kemik değil de bir yumuşak dokunun hareket etmesi gibi sağlık açısından bir problem oluşturmazsa yok gibi davranmaya çalışacağım.

Tekrardan teşekkür ederim hocam, sizin gibi ilgili doktorların olması en büyük şansımız başarılarınız daim olsun…

 

 

 • Banu Yılmaz cevapladı 2 sene önce
 • son düzenleme 2 sene önce
0
0

Raporun biri çıkmış hocam bakabilir misiniz?

 • Banu Yılmaz cevapladı 2 sene önce
 • son düzenleme 2 sene önce
0
0

Raporda bütün bulguların normal olduğu yazılıdır.

0
0

Peki görüntüler söylediğiniz niteliklere sahip olmasa da bu dediğiniz kemik yapılar doğru bir şekilde yorumlanabilir değil mi?

Oluşan ses kemik değil de bir yumuşak dokunun hareket etmesi gibi.

Tekrardan çok teşekkür ederim hocam değerli vaktinizi ayırdınız.

 • Banu Yılmaz cevapladı 2 sene önce
 • son düzenleme 2 sene önce
0
0

Görüntüler istenen niteliklere sahip değil = Kemik yapılar üzerinde değerlendirmeler istenildiği gibi YAPILAMAZ

Oluşan ses kemik değil de bir yumuşak dokunun hareket etmesi gibi >>> Bir fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uzmanına görünmenizi ve boyun öncelikli olmak üzere omurga postürünün değerlendirilmesini öneririm. Boyun kasları ve buna bağlı olarak boyun omurlarının pozisyonunda sorun olanlarda da bu tür şikayetler olur.

0
0

Tekrar tomografi çekilsem çok fazla ışın almış olurum değil mi?

Boynumun solundaki lenf nodülü de 2 aydır var hocam herhangi bir enfeksiyon olmamasına rağmen. Bu nodül de orada ağrıya ve sıkışmaya sebep olur mu?

 • Banu Yılmaz cevapladı 2 sene önce
 • son düzenleme 2 sene önce
Gösterilen Sonuç: 1 - 10 / Toplam 12 sonuç bulundu.
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4