Boğaz ağrısı lenf şişmesi iltihap

0
0

Merhaba,

3 hafta önce boğaz ağrısı nedeniyle özel bir hastaneye başvurdum. Lenflerin şiştiğini söyledi doktor ve antibiyotik yazdı. Bir hafta sonrada kontrole gelmemi istedi. Kontrole gittiğimde lenflerimin inmediğini söyledi, kan ve ultrason istedi. Hemogramda hiçbir sıkıntı çıkmadı. Lenflerdede söylediği gibi şişmisti ama sıkıntı olmadığını söyledi troidlerinde iltihap olduğunu söyledi ama abartılacak birşey olmadığında iletti. 3 ay sonra kontrole gel dedi ve bu süreçte tekrar sıkıntı olursa gel dedi. Bu olayın üstünde 1-2 hafta geçtikten sonra tekrar boğaz ağrısı başladı 3. Günün sonunda 38.6 ateşle me ile acile gittim. Oradada kanımda enfeksiyon olduğumu boğazımın kızardığını söyledi. Serum alıp çıktım. Verdiği ilaçlarda boğaz ağrımı kesecek ilaçlar olmasına rağmen ağrım geçmedi 1 defa da tekrar ateşlendim. Hemen sonraki gün boğazımın içinde iki tarafında da beyazlılar fark ettim ama yeni oluşmuştu.

Problem sizce nedir? Araştırma hastanesine başvurmalı mıyız?

Teşekkürler

0
0

Boğazdaki beyazlaşmalar büyük bir olasılıkla bademciklerin ve yutağın enfeksiyonu bulgusudur. Öncelikle boğaz sürüntüsünde bakteri kültürü yapılmalı, üreme olursa gerekli tedavisi yapılmaldır. Üreme olmaz ise viral enfeksiyon demektir, EBV gibi özel bir virüsten şüphelenilirse kan tahlilleri ile bunun tayini yapılabilir.

Boğaz enfeksiyonları her hekimin teşhis ve tedavisini yapabilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Araştırma hastanelerine gitmeye gerek yoktur. Ancak, başka bir çözüm bulamıyorsanız gidebilirsiniz.

0
0

Teşekkür ederim yanıtladığınız için.

  • Nur Çelikci cevapladı 2 hafta önce
  • son düzenleme 2 hafta önce
2 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4