Baş ve boyun

Cevaplandı
0
0

Merhabalar hocam benim aylardır bitmeyen ara ara geçmeyen inceden inceye baş ağrım var boynumdan başlayıp sağ kısmımda toplanıp göz altlarıma kadar ağrı oluyor sol kulak altında ufak bir beze var çınlama oluyor sürekli ve kulaklarımda 6 yıl önce kafa travması yaşadım kazada 8 ay önce de düştüm banyoda ve kafa tasıma kadar açılmış telle dikiş oldu bu belirtiler ne olabilir hocam

 • Nur İsmen , 10 ay önce sordu.
 • son düzenleme 10 ay önce
En iyi cevap
0
0

İşittiğiniz seslerin sadece kulak zarındaki delikten mi, yoksa geçirdiğiniz travmadan mı kaynaklandığını yorumlamak için işitme testinizin yapılması gerekir. Bu test yapıldıysa gönderebilirsiniz.

Bu ameliyatın riski var mı ?

Her ameliyatın olduğu gibi kulak zarı onarımı ameliyatının riskleri de vardır; bu riskler düşük olasılıklıdır:

 • Kulak içinde ve yara yerinde kanama ve enfeksiyon oluşabilir.
 • Kalıcı ve geçici kulak çınlaması (tinnitus), baş dönmesi veya denge bozukluğu olabilir.
 • Operasyon sırasında veya sonrasında kısmi veya tam işitme kaybı gelişebilir ve bu durum kalıcı olabilir.
 • Yüz siniri felci: yüz kaslarının geçici veya kalıcı felci oluşabilir
 • İşitmenin düzelmemesi: operasyon sırasında kulak kemikçiklerinin onarılmasına ve kulak zarının başarılı tamirine rağmen işitmede düzelme olmayabilir.
 • Operasyon sırasında kulak zarındaki deliğin onarımında başarısızlık olabilir ve tekrar operasyon gerekebilir.
 • Tad duyusu değişiklikleri olabilir.
 • Kulak kepçesi etrafında geçici veya kalıcı his kaybı olabilir.
 • Kesi yerinde anormal skar dokusu (normal dokudan kalın, kırmızı renkte) gelişebilir ve bunun için tekrar operasyon gerekebilir.

Öncesi ve sonrası neler önemli ?

Ameliyattan sonra yapılan onarımın hareketsiz kalması için kulak kanalı özel malzemelerle doldurulur. Bu nedenle 3 hafta süreyle ameliyatın sonucunu değerlendirmek mümkün olmaz. Bu süre sonunda onarımın başarılı olup olmadığı görülür. İşitme ile ilgili sonuç ise ameliyattan 2-3 ay kadar sonra alınır.

SGK GSS karşılar mı? Maddi boyutu nedir?

SGK’nın karşılaması için ameliyatınızı bir kamu hastanesinde (Sağlık Bakanlığı veya üniversite hastaneleri) olmanız gerekir. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde, ameliyatı o hastanenin uzmanı yapmak koşuluyla fark ödersiniz (bu fark hastaneye göre değişiklik gösterebilir).  Masrafları tamamen sizin karşılayacağınız özel hastanelerde ameliyatın hangi hastanede yapılacağı, anestezi şekli, ameliyat ve anestezi ekiplerinin kimler olacağı gibi maliyeti belirleyen bir çok faktör vardır. Tüm olasılıkları size yazışma ile açıklamamız mümkün değildir.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Kafa travması ile birlikte boyun travması da geçirmiş sayılırsınız. Baş ağrısının nedeni her ikisine de bağlı olabilir. Nedenin araştırılması için bir nöroloji veya beyin cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Beyin ve boyun MR görüntülemelerinin yapılması gerekebilir.

Kulak çınlaması için işitme testi yapılmalıdır. Travmaya bağlı olması yüksek bir olasılıktır.

Kulak altındaki beze için de KBB uzmanına muayene olmalısınız.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Hocam iyi akşamlar ben kbb doktoruna muayne oldum. 6 yıl önce geçirdiğim kaza sonrası sol kulaktan ağrılarım ve uğultu cızırtı su sesi gibi sesler oluyordu. Muayne sonrası doktorum bana kulak zarında delik olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bu ameliyatın riski var mı ? öncesi ve sonrası neler önemli ? 6 yıldır nasıl durdun dedi hatta doktor ve sgk gss karşılar mı maddi boyutu nedir bilgi verirseniz sevinirim

 • Nur İsmen cevapladı 10 ay önce
 • son düzenleme 10 ay önce
0
0

Anladım hocam teşekkür ederim yalnız bu ameliyatı olmazsam ilerde sorun olur mu ? Yada bu ameliyatı olursam kulak zarı ameliyatı kaç saat sürer ve ne kadar süre hastanede yatarım? Kafa tarnvasına bağlı oluşmuş dinleme testi yapıldı 2. Gün önce sonucu atıyorum size ilaç olarak şimdilik kas gevşetici ve antibiyotik verdi

 • Nur ismen cevapladı 10 ay önce
 • son düzenleme 10 ay önce
0
0

Sağda daha belirgin olmak üzere tiz sesler için her iki kulağınızda hafif dereceli iç kulak tipi işitme kaybınız var. Kulak zarındaki deliğin kapatılmasının buna yararı olmaz ve çınlama düzelmeyebilir.

Kulak zarının delik olması normal değildir. İleride ciddi orta kulak iltihaplanmalarına dönüşebilir, tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir, daha kapsamlı kulak ameliyatlarına gerek duyulabilir.

Ameliyat 2 saat civarında sürer. Hastanede 1-2 gün yatarsınız.

0
0

Yani bu ameliyatı olmak zorundayım olmazsam sıkıntı olur ilerde diyorsunuz , ameliyat olsamda pek bişe değişmez diyorsunuz,  ama ağrılar beni rahatsız ediyor. Ameliyattan sonra günlük hayatıma n kadar sürede dönerim ve uçağa ne zaman binebilirim ameliyatın eksi ve artısı nedir bana bilgi verirseniz sevinirim hocam

 • Nur ismen cevapladı 10 ay önce
 • son düzenleme 10 ay önce
0
0

“Ameliyat olmazsanız ilerde sıkıntı olur” demedim, olabilir dedim. Yani belli riskler ile yaşarsınız demek istedim: “İleride ciddi orta kulak iltihaplanmalarına dönüşebilir, tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir, daha kapsamlı kulak ameliyatlarına gerek duyulabilir” demiştim.

“Ameliyat olsanız da pek bir şey değişmez” demedim. Ameliyatın iç kulak tipi işitme kaybına etkisi olmaz, bu nedenle çınlama düzelmeyebilir dedim.

Kulak zarı delikleri ağrıya neden olmaz. Ağrılar geçirdiğiniz travmalara veya başka bir nedene bağlı olabilir. Bu konuyla ilgilenen bir nöroloji uzmanına başvurun. Baş ağrılarının nedeninin her zaman bulunamayacağını da dikkate alın.

Kulak zarı onarımından 1 hafta sonra günlük hayatınıza dönersiniz. 1 ay egzersiz, suya dalış ve uçak yolculuğu yapamazsınız.

0
0

Bu ameliyatı netten izlediğimde 2 farklı yöntmle yapıyorlar biri kulak arkasını komple açıp operasyon oluyor diğeri camera ile kulak içine girip yapılıyor kulak zarı delik ameliyat hangisi gerçek hocam yada neden iki video var bilgi verirseniz sevinirim hocam iyi günler

 • Nur ismen cevapladı 10 ay önce
 • son düzenleme 10 ay önce
8 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel