Baş dõnmesi

0
0

Hocam merhaba, ben 30 yaşındayım. Bundan 2,5 sene önce şiddetli baş dönmesiyle uykudan uyandım, yorgunluk vs diye önemsemedim. Ancak bir hafta kadar kendime gelemedim. İki ay önce yoğun orta kulak iltihabı sonucu kulak zarı çökmesi var dediler. Bir ay önce yine baş dönmesiyle uyandım. İki gün önce yine ama bu kez çok çok şiddetli bir baş dönmesi ve mide bulantısı ile uyandım gece yarısı. Ayrıca babamda Meniere vardı ve sağ kulaktan ameliyat oldu 2001 yılında. Ancak sol kulakta da vardı. Vardı derken babamı kaybettik o yuzden. Bugün kbb doktoruna gittim ama hiç muayene bile etmedi. Diareminne yazdı yolladı. Bu ataklar Meniere olabilir mi, genetik durumu var mı?  Şimdiden teşekkürler

  • Göknur Kılıç , 8 ay önce sordu.
  • son düzenleme 8 ay önce
0
0

Sadece şikayetleriniz ile ilgili bazı verilere dayanarak onlarca baş dönmesi nedeni arasından hangisinin sizin şikayetlerinizden sorumlu olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil. Bunun için size sormamız gereken bir çok soru var. Daha sonra denge sisteminin detaylı bir muayenesinin yapılması, bundan sonra iç kulağın işitme ve gerekiyorsa denge sistemlerinin testlerinin yapılması, bunlardan elde edilecek sonuçlara göre yine gerekiyorsa bazı filmlerin çekilmesi gerekir.

2.5 yıl önceki baş dönmesi atağının nedeni belirlenmemiş. Bu seferki ile bağlantılı da olabilir, tamamen başka bir nedeni de olabilir. Kulak zarı çökmesi tek başına baş dönmesi nedeni değildir ama, buna da bakılması gerekir.

Ataklarınızın nedeni Meniere hastalığı olabilir. Bunu söyleyebilmek için işitme testinizin yapılması zorunlu. Meniere hastalığının genetik geçişi olup olmadığı aydınlatılabilmiş değildir. Babanızın sağlığında bu hastalığın olması sizde de olacağı anlamına gelmez.

Dramamine isimli ilaç baş dönmesini baskılamaya yöneliktir, tedavi edici değildir. Tedavi kararı için önce baş dönmenizin nedeninin teşhis edilmesi gerekir.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Kulaklarımda çok yoğun bir baskı ve uğultu da var. Yani bir sorun olduğu düşünüyorum diye belirtmeme rağmen sedyeyle gelen hastalarım var sen şu an ayaktasin deyip hiçbir tetkik yapmayan bir hekim. Çok canımı sıktı. Babama tam 15 sene teşhis koyulamadi o yuzden çok kaygiliyim.

Hocam size çok teşekkürler keşke ankara ya gelebilme imkanım olsa da gelebilsem.

Tekrar teşekkürler Allah razı olsun.

  • Göknur Kılıç cevapladı 8 ay önce
  • son düzenleme 8 ay önce
0
0

Basınç hissi ve uğultu olması Meniere Hastalığı lehine belirtiler. Az tuzlu yemenizi, tuz oranı yüksek paketlenmiş ürünlerden, kahve, kolalı meşrubatlardan ve çikolatadan uzak durmanızı öneririm. Ne yazık ki, testleriniz yapılıp tanı kesinleşmeden size herhangi bir ilaç önerisinde bulunamam.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Çok teşekkürler Hocam Allah razı olsun

  • Göknur Kılıç cevapladı 8 ay önce
  • son düzenleme 8 ay önce
4 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel