Ağır uyku apnesinde genel anestezi tehlike olasılığı

1
0

Ağır uyku apnesi hastasıyım. 13 barlık cpap cihazı nazal maskeyle kullanıyorum. Bu yüzden burun ameliyatı ike karşı karşıyayım. Gerek anestezi, gerekse ameliyat sırasında tehlike altında olur muyum?

  • Harun Köroğlu , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 10 ay önce
0
0

Uyku apnesi olan her hastanın ameliyatı ve ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci, apnesi olmayan bir hastaya göre daha yüksek riskler taşır.

Sizin için hangi risklerin geçerli olduğunu söyleyebilmek için yüksek tansiyonunuz olup olmadığı, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi başka bir sağlık sorunu bulunup bulunmadığı, ilaç kullanıyorsanız neler olduğu, burun ameliyatınızın ne olduğu gibi bir çok ek bilgiye gereksinim var. Genel olarak söyleyebileceğimiz riskler ve önlemler şunlardır:

  • Ameliyatın başlangıcından önce genel anestezi için nefes borunuza tüp yerleştirilmesi zor olabilir. Zor entübasyon adı verilen bu durum için anestezi uzmanınız hazırlıklı olmalıdır.
  • Ameliyat sırasında tansiyonun yükselmesi ve kontrol altına alınıp burun ameliyatının kansız bir ortamda gerçekleştirilmesi zor olabilir.
  • Uyanma aşamasında nefes durmalarına karşı anestezi uzmanınız gerekli önlemleri almış olmalıdır ve siz tamamen uyanana kadar gözlem altında tutulmanız gerekir.
  • CPAP cihazınızı ameliyattan sonra hemen kullanmaya başlamanız gerekebilir. Burun ameliyatının türüne göre şiddeti ve süresi değişmek koşuluyla, bir süre burun tıkanıklığı  meydana gelmesi olasıdır.  Bu durumda nazal maske kullanmanız mümkün olmayabilir; bu nedenle ameliyattan önce oro-nazal maske (burun ve ağız maskesi) kullanmaya alışmalısınız.
  • Ameliyat sonrası tıkanıklığı en aza indirebilmek için, mutlaka gerekli değilse burun ameliyatınızın burun içine tampon yerleştirmeden gerçekleştirmesine çalışılmalıdır.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel