Konkalar

Her bir burun boşluğu içinde üç adet konka adı verilen dilim şeklinde yapı bulunur. Alt, orta ve üst konkalar olarak adlandırılan bu yapıların büyüklükleri yukarıdan aşağıya doğru artar; yani üst konka en küçük, alt konka en büyük olanıdır.

İçlerinde bol miktarda kan damarı bulunan konkaların görevi solunan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve filtre etmektir. Konkaların büyüklükleri sabit değildir ve havanın ısısı. nemi, vücut faaliyetleri, vücut pozisyonu, hormonal değişiklikler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Normalde gün içinde sağ ve sol burun boşluklarındaki konkaların büyüklükleri birkaç saat arayla değişir; örneğin sağ taraftaki konkalar büyüdüğünde sol taraftakiler küçülür veya tersi olur.

Konka hipertrofisi

Çoğunlukla alt konkada olmak üzere, konkalarda solunumu engelleyecek derecede ve sürekli büyüme görülebilir. Konka hipertrofisi adı verilen bu durumda özellikle egzersiz yaparken ve uykuda burun tıkanıklığı meydana gelir. Konka hipertrofisine eşlik eden septum deviasyonu da varsa burun tıkanıklığı şikayeti daha da belirgindir.

Konka hipertrofisinin en sık nedeni alerjidir. Diğer nedenleri arasında kronik sinüzit, tütün kullanımı veya pasif içicilik, kimyasal gazların solunması, hava kirliliği, burun açıcı sprey ve damlaların uzun süreli kullanımı sayılabilir.

Tıbbi tedavi

Konka hipertrofilerinde bazı ilaç tedavileri ile olumlu sonuçlar alınabilir.

  • Dekonjestan ilaçlar, etki süresi içinde burun tıkanıklığını giderebilirler. Ancak, sürekli kullanılmaları mümkün değildir. Yüksek tansiyonu olanlarda, kalp hastalarında, böbrek hastalarında, prostat büyümesi olan erkeklerde, yüksek göz tansiyonu olanlarda kullanılamaz.
  • Hipertonik tuzlu serum ile burun yıkama, burun tıkanıklığının kısa süreli olarak giderilmesinde yararlıdır.
  • Alerjisi olanlarda antihistaminik grubu ilaçlar yararlı olur.
  • Kortizonlu burun spreyleri uzun süreli kullanıldıklarında, özellikle alerjisi olanlarda yararlıdır.
  • Burun açıcı spreylerin kullanılması çok etkili, kısa süreli bir yarar sağlar. Bu tür spreylerin sürekli kullanılması, bir süre sonra konkaların daha da büyümesine ve burun tıkanıklığının artmasına yol açar.

Konka cerrahisi

Konka hipertrofilerinin cerrahi tedavisinde büyümüş konkanın bir bölümü küçültülür. Küçültme işlemi bir keç farklı yöntemle yapılabilir:

konka_rf
  • Radyofrekans cerrahisi: günümüzde en fazla tercih edilen yöntemdir. Konkanın görev yapan yüzeyini bozmadan içindeki kan damarlarından zengin kısmının küçültülmesini sağlayan bir yöntemdir. Radyofrekans cihazının iğnesi ile konka içine girildikten sonra radyo dalgaları frekansında verilen enerji, zaman içinde konkanın büzüşmesini sağlar.
  • Cerrahi küçültme
  • Mikrodebrider ile küçültme
  • Koterizasyon
  • Laser ile küçültme

Konka hipertrofilerinde konkanın küçültülmesi için hangi yöntemin kullanılacağı, uygulamayı yapacak olan hekimin tercihine, deneyimine ve konkanın durumuna göre değişir.

Konka cerrahisinden sonra kanamayı engellemek için burun içine bir veya iki gün süreyle tamponlar veya benzer etki gösteren bazı maddeler koyulması gerekebilir. Konka cerrahisinden sonraki ilk hafta içinde burundaki maddeler, şişme (ödem), kabuklanmalar, burun salgılarının artışı ve koyulaşması nedeniyle burun tıkanıklığı artar. Uygulanan cerrahinin son etkisi uygulamalardan 6-8 hafta kadar sonra alınır; bu nedenle burun tıkanıklığının hemen düzelmesi beklenmemelidir.

Konkaların solunan havanın kalitesinin ayarlanmasına önemli etkileri olduğu için, çok fazla küçültülmeleri veya tamamen alınmaları doğru değildir. Burun tıkanıklığı bir küçültme işlemi ile yeterince giderilemezse aynı işlem veya alternatif bir küçültme işlemi birkaç ay sonra tekrarlanabilir.