Güncelleme tarihi: 01.06.2020

SORU: KBB muayenesi olmak istiyorum. Bu mümkün mü?

YANIT: Evet. Çalışma koşullarında ve muayene sürelerinde yeni düzenlemeler yapılmış olmakla birlikte, KBB muayene hizmetleri gerekli önlemler alınarak yapılmaktadır.


SORU: Bir KBB ameliyatı olmam gerekiyordu, şu anda yapılabilir mi?

YANIT: Evet, ameliyatlar 1 Haziran 2020’den itibaren hasta ve hastalığın özellikleri, tıbbi öncelikler, tedavi kurumunun koşulları dikkate alınarak ve gerekli önlemlerle yapılmaya başlanmıştır.

Kanserle ilgili işlemler veya aciller dışındaki tüm ameliyatlar Sağlık Bakanlığı tarafından Mart-Nisan-Mayıs 2020 aylarında durdurulmuştu. Bunun nedeni, salgın sırasında yapılan ameliyatlardan sonra COVID-19 gelişmesi durumunda hastalığın şiddetli seyretme olasılığıdır. Salgın ile ilgili riskler azalmış olmakla birlikte devam etmektedir. Bu nedenle ameliyatlarda dikkate alınması gereken özellikler ve önlemler üst düzeyde önemlidir.


SORU: Koku / Tat duyumu kaybettim ama başka şikayetim yok. Bu COVID-19 olabilir mi? Kendini izole etmeli miyim? Hastaneye gitmeli miyim?

YANIT: Evet. Koku alma duyusu aniden ve nedensiz kaybolduysa COVID-19 ile ilişkili olduğunu varsaymak gerekir. Bu belirtiler COVID-19 tanısı alan hastaların yaklaşık %70’inde vardır ve %25’inde ilk belirtidir. Evde kendinizi diğer aile bireylerinden izole etmeniz, maske takmanız, diğer belirti ve bulguların değerlendirilmesi için bir sağlık merkezine başvurmanızda yarar vardır.


SORU: Koku duyumu kaybettim. Ne zaman geri dönmesi olasıdır?

YANIT: Veriler COVID-19 ile ilgili koku alma duyusundaki kaybın 7-14 gün içinde geri döndüğünü gösteriyor. 


SORU: Alerjim nedeniyle kortizonlu burun spreyi kullanıyorum. Şu anda kullanmamın sakıncası var mı?

YANIT: Hayır. Alerji belirtileriniz her zamanki belirtilerse burun spreylerini ve antihistaminik türü alerji ilaçlarını kullanabilirsiniz. Hap şeklinde kullanılan kortizon türü ilaçların COVID-19 enfeksiyonunun şiddetini artırdığına dair bazı kanıtlar var, bu nedenle şu anda bunları tavsiye etmiyoruz.