balon sinuplasti

Balon sinuplasti, ilaç tedavisine istenen yanıt alınamayan kronik sinüzitte kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem kalbin koroner damarlarının balonla genişletilmesine benzer şekilde sinüs kanallarının açılmasıdır. Diğer cerrahi tedavilerden farkı, burun içinden doku çıkartılmamakta ve hastalar kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönmektedir.

Her hasta ve her müzmin sinüzit balon tedavisine uygun değildir. Belli bir kişide bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağı muayene bulgularına ve sinüslerin bilgisayarlı tomografi filmlerine bakılarak karar verilir.

Balon sinuplasti tekniği :

Balon sinuplastide tıkanmış veya daralmış olan sinüs kanalları ince ve bükülebilir bir balon kateter ile genişletilerek içinde birikmiş olan salgılar boşaltılır ve hava girmesi sağlanır. Bu işlem sırasında sinüs kanalının çevreleyen doku çıkartılmadığı için iyileşme süreci kısadır.

Aşağıdaki şekillerde üst çene kemiği (maksiller) ve alın kemiği (frontal) sinüslerine balon uygulaması şematik olarak gösterilmiştir:

Maksiller sinüs (üst çene kemiği sinüsü)
balon_max1balon_max2balon_max3balon_max4
Frontal sinüs (alın kemiği sinüsü)
balon_fr1balon_fr2balon_fr3balon_fr4
Sinüs kanalına kateter yerleştirilir.Balon şişirilerek sinüs kanalı genişletilir.Sinüs içindeki sıvılar yıkanarak temizlenir.Kateter çıkartılır.

Aşağıda balon sinuplastide kullanılan donanımdan örnekler görülmektedir:

balon_instr1balon_instr2balon_instr3balon_instr4