Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) yarası, açık bırakılan ve zaman içinde kendiliğinden kapanması beklenen bir yaradır. Her yutkunmada yaranın hareket etmesi, üzerinden gıda geçmesi ve tükürük ile sürekli temas halinde olması nedenleriyle yavaş iyileşir ve ancak 3-4 haftada kapanır. Bu iyileşme sürecinde ameliyat sırasında kapatılan damarların açılıp kanamaya neden olması her zaman mümkündür. Bu kanamalar çoğunlukla önemsiz miktarda olup kendiliğinden durmakla birlikte bazen acil müdahale gerektirebilir.

Kanama ameliyatların yaklaşık yüzde 3’ünde görülür ve yetişkinlerde çocuklara göre daha sıktır. Kanama en sık ameliyatı takip eden ilk 24 saatte görülür. Bunu ameliyatın 5-10. günleri arasında yara yüzeyini kaplayan yumuşak kabuğun kalkması nedeniyle kanamalar izler. Nadiren iyileşme tamamlanana kadar daha geç dönemlerde de kanama olabilir. Bu nedenle, bademcik ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonraki ilk üç hafta içinde doktoruna ulaşamayacağı bir yere gitmesi sakıncalıdır.

Tükürükte kan görülürse ne yapılmalı?

Tükürüğe az miktarda ve geçici kan bulaşması bademcik ameliyatlarından sonra olağan kabul edilebilir. Bol su içmeye ve dinlenmeye devam edilmelidir. Kan miktarında artma olması veya kanamanın sürekli hale gelmesi durumunda kontrol muayenesi yapılmak üzere doktorunuzu aramalısınız. Bu sırada buzla soğutulmuş su ile ağız ve boğaz nazikçe çalkalanmalıdır.

Ne zaman doktorunuzu aramalısınız?

  • burun veya ağızdan parlak kırmızı renkte kanama olması
  • parlak kırmızı renkte kan kusma olması
  • Ateşin 38.5 °C’den yüksek olması
  • 24 saatten uzun süre bir şey yiyip içememek

Tonsillektomi ameliyatından sonra olağan seyir nasıldır?

1-2. günler: Çoğunlukla halsiz hissedilir. Boğazda ağrı vardır ve şişmiş gibi hissedilir. İlk iki gün yatak istirahati gerekir. Ağrıyı hafifletmek için doktorunuzun önerdiği ilaçları önerilen doz ve aralıklarda kullanın. Kanama riskini artırabileceğinden, aspirin veya herhangi bir anti-inflamatuar ilaç kullanmayın. Bol miktarda su için ve katı yiyecekler yemekten kaçının. Dondurma ve soğuk yumuşak yiyecekler rahatlatıcı olabilir.

3-5. günler: Boğaz ağrısı üçüncü veya dördüncü gün artış gösterebilir. Dinlenmeye devam etmeli, bol sıvı içmeli ve yumuşak gıdalar tüketmelisiniz. Boynunuzun üzerine yerleştirileceğiniz bir buz torbası ağrıyı azaltabilir.

6-10. günler: Ameliyat bölgesini kaplayan ince ve yumuşak kabuk bulunduğu yerden ayrılırsa az miktarda kanama görülebilir. Ağrı devam eder. Bol sıvı ve yumuşak gıda tüketimine devam edilmelidir.

10. günden sonra: Ağrı hafifleyecektir. Daha iyi hissetmeye başlarsınız, ancak ağır kaldırma ve efor gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız. Sert ve tahriş edici gıdalardan kaçınmaya devam etmelisiniz.

Olağan olmayan belirtiler nelerdir?

Ateş: Ameliyattan sonraki ilk üç gün boyunca 38.5 dereceyi aşmayan ateş görülebilir. Daha yüksek ateş enfeksiyon belirtisi olabilir. Doktorunuzu aramalısınız.

Mide bulantısı ve kusma: Anestezi nedeniyle ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde bulantı ve kusma olabilir. Kusma özellikle çocuklarda vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Çocuklarda aşağıdaki susuzluk belirtileri varsa doktorunuzu aramalısınız :

  • idrarın koyu renkli olması
  • sekiz saatten fazla idrar yapmama
  • gözyaşı olmadan ağlama
  • dudakların kuru ve çatlamış olması

Nefes alma güçlüğü: Nefes almak güçleşirse gecikmeden doktorunuzu aramalısınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ask_doc2.jpg